Trądzik młodzieńczy – problem nastolatków


trądzik młodzieńczy

Trądzik to jeden z największych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć dorastające dzieci. Pryszcze i zaskórniki pojawiają się przede wszystkim na twarzy, ale zdarzają się też krosty na dekolcie, plecach, ramionach.

Trądzik młodzieńczy – charakterystyka


Trądzik młodzieńczy to duży problem nie tylko estetyczny. Pojawia się gdy dzieci znajdują się w trudnym momencie życia. Zmieniające się ciało, często zaburzone proporcje, pojawiająca się u chłopców mutacja – to wszystko sprawia, że nastolatek czuje się w swoim ciele niepewnie. Dodatkowo, to właśnie teraz najbardziej potrzebuje akceptacji rówieśników.

Każdy nastolatek chce być popularny i lubiany, a wiadomo, że w rankingach popularności wygrywają osoby ładne. Dlatego nie warto lekceważyć problemów dziecka z cerą. Szczególnie, że trądzik nie przechodzi – jeśli go nie wyleczymy, pryszcze mogą nękać także dorosłego.

Skąd bierze się trądzik? Trądzik pojawia się, gdy gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać więcej łoju. Gdy proces ten przebiega normalnie, łój jest usuwany przez pory skóry. Jest to substancja potrzeba do jej natłuszczania i właściwej ochrony przed bakteriami i wirusami. Jednak gdy łoju jest za dużo, zatyka on pory i nie wydostaje się na powierzchnię.

Dlaczego jednak dzieje się tak w okresie dojrzewania? Winne są hormony, a konkretnie androgeny – hormony męskie. Wzrost ich poziomu wpływa na wzmożoną pracę gruczołów łojowych. To dlatego chłopcy maja zwykle więcej zmian trądzikowych niż dziewczęta. Jednak i u nich zmiany w gospodarce hormonalnej owocują pogorszeniem cery. Dziewczęta mogą też często zaobserwować pryszcze pojawiające się przed miesiączką.

Jak go leczyć? Konieczna jest wizyta u dermatologa. Częsty błąd to próba samodzielnego leczenia specyfikami przepisanymi przez lekarza kolegom. Zamiast wyleczyć trądzik, mogą one pogorszyć wygląd cery. Nie warto również udawać się do kosmetyczki. Szczególnie tak zwane manualne oczyszczanie cery ma zły wpływ. Kosmetyczka rozszerza pory skóry gorącą, ziołową parą, a następnie oczyszcza je, lekko naciskając.

Czasem otwiera zatkane pory igłą. Metoda ta jest nie tylko nieskuteczna, ale też bardzo szkodliwa. Usunięcie łoju z porów pobudza gruczoły do intensywniejszego działania; w efekcie bardzo szybko pory znów będą zatkane nadmiarem sebum. Dodatkowo, w miejscach, gdzie kosmetyczka użyła igły powstają mini ranki, może dojść do zakażenia.

Często efektem takiego zabiegu są blizny. Z tego samego względu przy ostrej postaci trądziku nie należy stosować peelingów. Konieczne jest natomiast używanie leków przepisanych przez dermatologa. Wśród nich znajdziemy zarówno preparaty do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego.

Często są to antybiotyki, łączone z witaminami o działaniu przeciwłojotokowym. U dziewcząt możliwe jest też zastosowanie leków, które mają jednocześnie działanie antykoncepcyjne.

Dodatkowe wsparcie. Warto zrozumieć, że dla nastolatka pryszcze to poważny problem. Nie należy go wyśmiewać. Lepiej wysłuchać obaw dziecka z tym związanych.

Warto dać nastolatkowi wsparcie i okazać zrozumienie dla jego potrzeby dobrego wyglądu. Dziewczęta na pewno będą chciały ukryć wypryski odpowiednim makijażem.

Jeśli tylko lekarz nie zalecił inaczej, warto wyrazić na to zgodę i wspólnie poszukać dobrej jakości korektora i podkładu.

Sprawdź: Derminax najlepszy na trądzik młodzieńczy

Prześlij komentarz

0 Komentarze