Co warto wiedzieć o trądziku różowatym?


trądzik różowaty


Bardzo często mówi się o trądziku młodzieńczym, który dotyka przede wszystkim nastolatków w wieku dojrzewania. Niestety już rzadziej podejmowany jest temat trądziku różowatego, z którym boryka się sporo osób dorosłych. Co zatem warto wiedzieć o tej odmianie trądziku?

Kto jest narażony na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (czyli Rosacea) to schorzenie skórne, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak najczęstsze zachorowania odnotowuje się u kobiet głównie między czterdziestym sześćdziesiątym rokiem życia. Ostatnimi czasy trądzik różowaty dotyka coraz młodsze panie, około trzydziestego roku życia.

Jeśli trądzik tego typu pojawia się u mężczyzn, to ma on znacznie cięższy przebieg. Zwłóknienia gruczołów łojowych oraz szpecący, kalafiorowaty przerost nosa – to objawy ciężkich postaci trądziku.

Ponadto zdarza się, że trądzik różowaty ma charakter rodzinny, a więc mamy go zapisanego w genach.

Czynniki wpływające na powstawanie trądziku różowatego

Trądzik różowaty należy do schorzeń o nieustalonej etiologii. Aczkolwiek uważa się, że ten typ trądziku ma związek pojawianiem się łojotoku oraz częstymi zaczerwienieniami skóry, które pojawiają się pod wpływem stresu czy ciepła. Oznacza to, że jednym z czynników wpływających na powstawanie trądziku różowatego są zaburzenia naczyniowo-ruchowe.

Innym czynnikiem, który ma wpływ na występowanie tego schorzenia są zaburzenia hormonalne. Okazuje się bowiem, że objawy trądziku różowatego mogą nasilać się po zastosowaniu kuracji hormonalnej, po zażywaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, czy w przypadku chorób tarczycy. Trądzik ten może powstawać również w okresie menopauzy oraz w zależności od cyklu menstruacyjnego.

Wpływ na powstawanie trądziku różowatego mają również zaburzenia ze strony układu pokarmowego. U pacjentów, którzy mają problemy z tą odmianą trądziku często skarżą się na nadkwasotę, niedokwaśność soku żołądkowego, zaparcia, stany zapalne dróg żółciowych, choroby wątroby czy nieżyt żołądka.

Na powstawanie trądzikowych zmian skórnych mają wpływ również drożdżaki oraz obecność nużeńca w łuskach naskórka.

Stosowanie leków kortykosteroidowych może przyczynić się do powstawania zmian wokół skóry oczu oraz ust. Jest to nazywane zapaleniem okołoustnym. Ale to oczywiście nie wszystko. Bowiem ogniska infekcji (na przykład niewyleczone zęby), alergie pokarmowe oraz wziewne (uczulenie na kurz, pyłki roślin) .

Co może zaostrzyć chorobę?

Jeśli borykamy się z trądzikiem różowatym warto uważać na swoją cerę i zapewnić jej odpowiednią ochronę, bowiem istnieją czynniki, które mogą zaostrzyć przebieg schorzenia.

Osoby takie powinny w szczególności unikać ekspozycji twarzy na słońce. Promieniowanie słoneczne (nawet to z solarium) stanowi jeden z głównych czynników, które zaostrzają objawy trądziku. Dlatego też przed wyjściem z domu, każdorazowo należy smarować twarz kremami z ochronnymi filtrami. Trzeba również wiedzieć, że zmiany trądzikowe pogarszają się nie tylko w upalne dni, ale i mroźną pogodę.

Do zaostrzenia przebiegu schorzenia przyczynia się również spożywanie zbyt gorących i zbyt zimnych pokarmów. Ważne jest również, by unikać ostro doprawionych potraw, mocnej kawy, picia alkoholi pod każdą postacią. Są to bowiem czynniki, które wyzwalają manifestację choroby i pogarszają stan naszej cery.

Kolejnym czynnikiem, który ma niekorzystny wpływ na cerę dotkniętą trądzikiem różowatym jest niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Taka cera potrzebuje specjalnych kosmetyków, które przeznaczone są do pielęgnacji cery ze skłonnościami do alergii.

Co prawda trądzik różowaty nie jest żądnym uczuleniem, lecz sprawia on, że skóra staje się bardzo wrażliwa. Na pewno do pielęgnacji cery trądzikowej nie są wskazane kosmetyki, które zawierają w swoim składzie drażniące substancje oraz takie, które mają zapach oraz barwniki.

Nasilenie objawów trądzikowych może nastąpić pod wpływem stosowania leków, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponadto intensywny wysiłek fizyczny oraz korzystanie z sauny są również niewskazane, bowiem mogą pogłębiać objawy tego schorzenia.

Warto pamiętać, że trądzik różowaty to schorzenie, którego niestety nie da się całkowicie wyleczyć. Aczkolwiek istnieją sposoby na to, żeby spowolnić lub zahamować rozwój schorzenia. Należy również podkreślić, że leczenie musi być prowadzone przez specjalistę, a więc lekarza dermatologa.

Sprawdź: Nonacne na trądzik różowaty


Prześlij komentarz

0 Komentarze