Poznaj przyczyny trądziku, aby skutecznie pozbyć się pryszczy!

przyczyny trądziku


Jakie są przyczyny trądziku? Takie pytanie zadają sobie przede wszystkim młodzi ludzie, których dotknął ten problem. Tak się bowiem składa, że trądzik najczęściej atakuje nastolatków, pojawia się jako jeden z pierwszych symptomów dojrzewania. To dla młodych ludzi prawdziwy dramat, bo w tym wieku wygląd jest elementem wpływającym na ich popularność w grupie i atrakcyjność dla płci przeciwnej, na czym nastolatkom niezwykle zależy.

Trądzik pospolity często nazywany jest trądzikiem młodzieńczym, bo najczęściej pojawia się właśnie u nastolatków. niekiedy znika samoczynnie wraz z osiągnięciem dojrzałości, inni walczą z cerą trądzikową także w dorosłym życiu. Jakie są przyczyny trądziku?

Hormonalne przyczyny trądziku


Trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, a nawet jest uznawany za jeden z widocznych znaków, że proces pokwitania się rozpoczął, bo własnie w tym czasie organizm młodego człowieka jest miejscem w jakim dochodzi do prawdziwej burzy hormonów.

Choć wiele hormonów zmienia swój poziom, na powstanie trądziku ma wpływ wzrost testosteronu, do jakiego dochodzi – oczywiście w różnym stopniu – u dziewcząt i chłopców. Testosteron jest przyczyną trądziku, bo ma bezpośredni wpływ na pracę gruczołów łojowych.

Gdy poziom testosteronu wzrasta, gruczoły łojowe zaczynają pracować coraz intensywniej. Nadmiar łoju nie może swobodnie i regularnie wydostawać się na powierzchnię skóry. Pory skóry nieestetycznie się rozszerzają i wypełniają nagromadzonym łojem. Duża ilość tłustego sebum staje się świetną pożywką dla bakterii, które rozwijają się błyskawicznie w ujściach mieszków włosowych.

Dochodzi do powstania ognisk zapalnych, a więc tworzą się ropne wypryski, będące znakiem trądziku. Trądzik to też wągry i inne nierówności skóry. dla cery trądzikowej charakterystyczne jest też błyszczenie się skóry – to wszystko efekt pracy gruczołów łojowych stymulowanych przez testosteron.

Ze względu na to, że przyczyną trądziku jest wysoki poziom testosteronu, zazwyczaj bardziej zaawansowany trądzik mają chłopcy. Ich problemem jest na przykład często trądzik na plecach, czy pryszcze na ramionach. Często trądzik pojawia się też u mężczyzn, którzy intensywnie uprawiają sport i korzystają ze środków podnoszących poziom testosteronu w organizmie.

Złe nawyki, czyli jakie przyczyny trądziku zależą tylko do ciebie.


Zła pielęgnacja raczej nie wywoła trądziku, ale są pewne nawyki, które mogą niewielki trądzik zmienić w trądzik zaawansowany. Jednym z nich jest niedostateczna higiena, a więc częste dotykanie twarzy brudnymi rękoma czy też – w przypadku dziewczyn – zapominanie o zmyciu makijażu przed położeniem się spać. Pod makijażem świetnie rozwijają się bakterie, a na nim osadza się kurz i brud.

Poza tym pory skóry są zatkane i skóra nie może oddychać, a także swobodny przepływ sebum jest zablokowany. Wszystko to może doprowadzić do zwiększenia problemu z pryszczami. Złym nawykiem jest także wyciskanie pryszczy, co często robią nastolatki.

W ten sposób nie tylko nie zlikwiduje się pryszcza, a można nabawić się nowych. Nigdy nie oczyści się całkowicie skóry, jednak wyciskanie sprawia, że cześć łoju jest wciskana jeszcze głębiej do skóry, i pryszcze rozwijają się bardzo głęboko, tym samym trądzik staje się szczególnie trudny do usunięcia. Problem z trądzikiem wzrasta tez, gdy skóra jest nadmiernie wysuszana.

Wysuszenie może być spowodowane przez opalanie – całkowicie błędnie uważa się promienie słoneczne czy solarium za świetne remedium na trądzik. Na wysuszaniu pryszczy opiera się też działanie tanich i popularnych wśród młodzieży serii kosmetyków na trądzik.

Te kremy, maseczki czy żele do mycia twarzy rzeczywiście na krótki czas poprawiają wygląd cery, jednak później pryszcze powracają, często jest ich jeszcze więcej niż przed kuracją tymi kosmetykami na trądzik.

Dzieje się tak dlatego, że odpowiedzią gruczołów łojowych na nagłe przesuszenie skóry jest właśnie wzmocnienie produkcji sebum, a wiec w krótkim czasie straty odrabiane są z nawiązką i trądzik powraca.

Czytaj: Derminax tabletki na pryszcze

Prześlij komentarz

0 Komentarze